nieuwspagina

Vrouwen in de betonsector: maak kennis met Brechtje, de 'Role Model Lady' over bouwen aan de toekomst

Auteur: Kees Jansen Foto: Bosch Beton 25 februari 2026 Laatste update 4 maart 2026

Luisteren naar en vertrouwen op je gevoel. Dat is een van de lessen die Brechtje van den Beuken-van den Bosch heeft geleerd in haar functie als co-CEO van het in Barneveld gevestigde betonbedrijf Bosch Beton. Ik voelde op een gegeven moment dat iemand op kantoor niet lekker in zijn vel zat.” Uit navraag bij zijn leidinggevende leek het zo dat er niets aan de hand was, dus liet ze het daarbij. Maar een maand later bleek hij toch een andere baan te hebben. Dat had ik dus voorvoeld, aldus Brechtje. 

Emoties aanvoelen is wat we een vrouwelijke eigenschap noemen. ,,Dat is in het algemeen ook wel zo, al zijn er ook mannen die een hoge emotie-intelligentie hebben of vrouwen typische mannelijke eigenschappen.”

Aan de keukentafel

Brechtje was aanvankelijk niet van plan om een rol te spelen in het familiebedrijf dat haar vader in 1968 in Kootwijkerbroek was begonnen. ,,Mijn ouders runden het bedrijf samen en het ging er ’s avonds aan de keukentafel nog weleens over. Dat vind je als kind niet altijd even leuk.” Daarom koos ze voor een andere carrière, in de interieursector.

''Ik was accountmanager voor een Engelse groothandel, toen een oudere broer van mij vroeg om in het bedrijf te komen. Ik denk dat hij bij mij terecht kwam omdat hij erop vertrouwde dat ik het zou kunnen. En ik wilde altijd wel iets voor mezelf ondernemen, dus ik zei ja''.
Brechtje van den Beuken-van den Bosch, co-CEO Bosch Beton

Ver vooruit kijken 

Toen ze binnenkwam, zag ze naar eigen zeggen ‘een mooie basis’. ,,Maar er was wel dringend automatisering nodig. Er zat potentie om het bedrijf van een N-weg naar een tienbaans snelweg te laten groeien. Toen ik binnenkwam, zat alles nog in ordners. Als je wat wilde opzoeken, was je lang bezig om alles bij elkaar te krijgen, tot en met geschreven notities van opvolggesprekken aan toe.”

Na functies in de verkoop en op de serviceafdeling kwam Brechtje in het managementteam terecht. ,,Mijn tijd op de serviceafdeling was heel leerzaam. Dan krijg je alles mee wat niet goed gaat en ga je vanzelf zien wat er anders zou moeten.” Na haar overstap ging ze ook het werk van haar ouders herwaarderen. ,,Zeker als je bij andere bedrijven hebt gewerkt, zie je pas echt hoe het bij ons ging. Mijn vader had een goede ondernemersvisie. Hij keek ver vooruit, herkende de kansen die er lagen en had het lef om er actie op te ondernemen.”

Beste raad: voorraad

Het waren niet de enige lessen die ze van haar ouders leerde. ,,Mijn vader zei altijd: een goed plan past op een A4-tje. Ik gebruik dat nog steeds. Verder is de beste raad: voorraad. En ook dat je bij hoge bedragen in gedachten een paar nullen van bedragen af moet halen, dat relativeert.” Inmiddels vormt Brechtje samen met haar jongste broer Gerard de directie van Bosch Beton en zijn ze allebei voor de helft aandeelhouder. ,,Dat is heel fijn. Want als wij geloven in iets, kunnen we het makkelijker uitvoeren dan wanneer je eerst alle aandeelhouders moet overtuigen. Die kiezen dan toch vaak voor rendement op korte termijn. Ik kan wel zeggen dat wij meer waardegedreven werken in plaats van geldgedreven.”

 

Wederkerigheid

En dat is volgens Brechtje te zien in alles. ,,We maken goede producten, hebben happy medewerkers, streven naar duurzame groei en baseren ons businessmodel op wederkerigheid. Iets moet goed zijn voor zowel de klanten als voor ons, maar ook voor onze medewerkers. Dan wordt één plus één drie.” Ze vervolgt: ,,We doen het op een hele andere manier dan onze ouders, maar zij hadden ook succes met hun aanpak. Je moet je eigen weg vinden en daarbij op je gevoel vertrouwen. Niet negeren wat je voelt en misschien niet direct kunt benoemen. Niet iedereen heeft dat, daarom geloof ik in gemengde teams. Zo kun je alle eigenschappen benutten.”

Binnen de directie geldt dat ook. ,,Ik hou me meer bezig met kantoor, sales, organisatie, IT, marketing en de juridische kant. Mijn jongste broer Gerard vooral met inkoop, productie en techniek. Hij is echt een doener, maar we vertrouwen dat het goed gaat als we taken aan elkaar uitbesteden. En dat blijkt ook in de praktijk, al doet ieder het op z’n eigen manier.”

Een jong team 

Bij Bosch Beton in Barneveld werken 120 mensen, waarvan 90 fulltime en de rest parttime. ,,We hebben een heel jong team, de gemiddelde leeftijd is 32 jaar. Ook hebben we geen inhuur-arbeidskrachten uit Oost-Europa. We investeren heel veel in het vinden van goed lokaal personeel en willen een aantrekkelijke werkgever zijn. Je moet investeren in je mensen en goed voor ze zorgen.” Dat betekent volgens Brechtje ook dat er voldoende mogelijkheden en kansen moeten zijn voor vrouwen.

''Op kantoor is de verhouding 40/60, in de productie zijn het voornamelijk mannen. Maar eigenlijk wil je zoveel mogelijk een afspiegeling van de maatschappij hebben. Als je meer vrouwen binnen je bedrijf wilt hebben, dan moet je zorgen voor een werkomgeving waarin iedereen zich veilig voelt.”
Brechtje van den Beuken-van den Bosch, co-CEO Bosch Beton

Mogelijkheden creëren 

Een voorbeeld is een plek waar jonge moeders in alle rust kunnen kolven. ,,Er was wel wat creativiteit voor nodig, maar die plek hebben we nu. Ook hebben we de mogelijkheid om een uur eerder te beginnen en te stoppen. Zo kun je ervoor zorgen dat men het thuis ook draaiende kan houden.” ,,Dat geldt trouwens niet alleen voor vrouwen. Ook mannen die zorgtaken op zich willen nemen, moeten daar de mogelijkheid voor krijgen.” Betaalbare kinderopvang helpt daar ook bij, zegt Brechtje. ,,Maar daar kunnen wij helaas niet zoveel aan doen. Dat is iets dat Nederland breed aangepakt zou moeten worden.”

Laat zien dat het kan 

Om meer vrouwen te interesseren voor een baan in de betonsector is er volgens Brechtje een belangrijke taak voor rolmodellen weggelegd. ,,Door te laten zien dat het kan, ben je een voorbeeld voor andere vrouwen. Daarom probeer ik ook altijd in alle uitingen te voorkomen dat er alleen maar mannen aan het woord of in beeld komen. Als we meer diversiteit in de sector willen, moeten we ook letterlijk meer ruimte in beeld en geluid creëren voor vrouwen.”

soofje.-png_1.png
Contactpersoon
Sophie Ali
Communicatie
jimmink_francisca-78493-edit2-original-webres.jpg
Contactpersoon
Francisca Jimmink
Directeur Betonhuis